FAR-показник в аналізі крові передбачає ризик прееклампсії в породіль
сторінки: 20
Простий аналіз крові може допомогти лікарям визначити породіль, у яких є ризик прееклампсії, основної з причин материнської смертності, щоб мати можливість вчасно вживати запобіжних заходів задля уникнення небажаних наслідків. Результати експериментів були представлені на щорічній зустрічі ANESTHESIOLOGY 2024, проведеній Американським товариством анестезіологів.
За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США, у 5-10% вагітних розвивається прееклампсія, артеріальна гіпертензія після 20-го тижня вагітності, яка супроводжується протеїнурією та ураженням різних органів і систем організму. Дослідники визначили, що лікарі можуть передбачити ризик розвитку прееклампсії, розрахувавши співвідношення двох білків крові, фібриногену й альбуміну, рівні яких визначаються під час рутинних аналізів крові при надходженні породіллі до лікарні.
Фібриноген бере участь у згортанні крові та запаленні, тоді як альбумін допомагає підтримувати баланс рідини і здійснює транспортування гормонів, вітамінів та ферментів в організмі. Вміст обох білків може бути порушений при виникненні прееклампсії: рівень фібриногену частіше є підвищеним, на відміну від альбуміну. Не існує універсально встановленого нормального значення для співвідношення фібриногену до альбуміну (FAR – fibrinogen-to-albumin ratio), яке може коливатися від 0,05 до 1. Більш високі значення FAR часто пов’язані із запаленням, інфекцією або серйозними захворюваннями.
Під час досліджень було проаналізовано дані 2629 жінок, які народили в період між 2018 та 2024 роками: у 1819 з них прееклампсія не діагностувалася; у 584 – мав місце легкий ступінь прееклампсії (артеріальний тиск ≥140/90 мм рт. ст., але без значних уражень органів), у 226 осіб спостерігалася прееклампсія з тяжкими симптомами (артеріальний тиск ≥160/110 мм рт. ст. з ознаками ураження органів: сильний головний біль, високі рівні печінкових ферментів, розлади зору, низький рівень тромбоцитів або порушення функції нирок). Дослідники визначили, що жінки з вищим FAR мали більшу ймовірність розвитку прееклампсії: прогнозований ризик прееклампсії будь-якого ступеня становила 24% у пацієнток із FAR 0,1 при надходженні до лікарні й зростав до понад 41% при FAR >0,3.
На думку вчених, майбутні масштабніші дослідження допоможуть точно визначити, чи можна вважати показник FAR оптимальним діагностичним критерієм.