Супутнє застосування інгібіторів протонної помпи та палбоциклібу у пацієнтів із РМЗ: ретроспективне когортне дослідження
pages: 53-1
Інгібітори протонної помпи (ІПП) – це антисекреторні препарати, які широко застосовуються в гастроентерології. Однак їхній антисекреторний ефект може впливати на біодоступність і клінічну ефективність інших лікарських засобів. Метою цього дослідження було оцінити вплив ІПП на результати терапії палбоциклібом у пацієнтів із прогресуючим РМЗ.
Методи. У Кореї було проведено ретроспективне когортне дослідження з включенням пацієнтів із прогресуючим РМЗ, які отримували палбоцикліб із 2017 по 2020 рік. Дослідники оцінювали супутню терапію ІПП у пацієнтів, які приймали палбоцикліб. Основними кінцевими точками були обрані період, вільний від прогресування пухлини, та загальна виживаність.
Результати. У дослідженні взяли участь 344 жінки із РМЗ, які отримували супутню терапію ІПП, та 966 пацієнток, які не приймали ІПП. 84,6% усіх пацієнток були старші 50 років, 84,8% отримували летрозол і анастрозол (гормоночутливий рак), а 15,2% – фулвестрант (гормонорезистентний рак).
Середній період, вільний від прогресування пухлини, у групі супутньої терапії ІПП становив 25,3 (95% ДІ 19,6-33,0) місяця проти 39,8 (95% ДІ 34,9 – не застосовується) місяця у групі без ІПП (p<0,001). Супутня терапія ІПП також асоціювалася з коротшою виживаністю. Результати були однаковими як у пацієнтів із гормоночутливим, так і з гормонорезистентним раком.
Висновки. Результати дослідження свідчать, що у пацієнтів із прогресуючим РМЗ супутня терапія ІПП може погіршувати відповідь на палбоцикліб. Ці дані підкреслюють важливість ретельної оцінки супутньої терапії у пацієнтів із РМЗ, які отримують палбоцикліб. Необхідні подальші дослідження для з’ясування механізмів взаємодії між ІПП та палбоциклібом, а також для розроблення оптимальних стратегій лікування пацієнтів, які потребують одночасного застосування цих препаратів.
Lee J., Kwon S., Kwon S. et al. Concomitant Use of Proton Pump Inhibitors and Palbociclib Among Patients With Breast Cancer. JAMA Netw Open. 2023; 6(7): e2324852. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2023.24852