Хвороби раннього віку, які пов’язані з бездітністю впродовж усього життя: дослідження
pages: 19
Дослідження, опубліковане в журналі Nature Human Behavior, вивчало зв’язок між 414 захворюваннями, перенесеними в ранньому віці, та бездітністю впродовж усього життя в понад 2,5 млн осіб, народжених у Фінляндії та Швеції. Міжнародну дослідницьку групу очолювали Аосін Лю та старші автори, Мелінда Міллз і Андреа Ганна.
У багатьох країнах Західної Європи та Східної Азії близько 15-20% людей, які народилися до 1970 року, зараз не мають дітей.
Використовуючи загальнонаціональні реєстри, дослідники проаналізували інформацію про 414 ранніх діагнозів захворювань у 1,4 млн жінок, які народилися у 1956-1973 роках, та 1,1 млн чоловіків, які народилися у 1956-1968 роках. Усі вони були живі у 16 років, не емігрували й в основному завершили свій репродуктивний вік до кінця 2018 року (визначається як 45 років для жінок і 50 років для чоловіків). Основний аналіз дослідження зосереджувався на 71 524 парах повнорідних сестер і 77 622 парах повнорідних братів, які демонстрували різницю в статусі бездітності.
Із 74 захворювань, які значною мірою пов’язані з бездітністю принаймні однієї статі, більше половини були психічно-поведінковими розладами. Крім того, було виявлено кілька нових зв’язків між захворюваннями та бездітністю, наприклад аутоімунними та запальними захворюваннями.
Дослідники також спостерігали значні гендерні відмінності у зв’язку між хворобами та бездітністю. Наприклад, шизофренія та гостра алкогольна інтоксикація продемонстрували сильніший зв’язок із бездітністю в чоловіків, тоді як захворювання, пов’язані з діабетом, і вроджені аномалії більше були асоційовані із жіночою бездітністю. Статеві відмінності у жінок були помітні при встановленні діагнозу у віці від 21 до 25 років і пізніше у чоловіків, яким діагноз був поставлений у віці 26-30 років.
Ця робота визнає потребу в додаткових даних для розрізнення наслідків добровільної та вимушеної бездітності, а також у подальших дослідженнях для підвищення можливості узагальнення результатів.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41562-023-01763-x