Пам’яті Петра Миколайовича Веропотвеляна
pages: 24
Двадцять дев’ятого березня 2017 р. пішов з життязаслужений лікар України, кандидат медичних наук,лікар акушер-гінеколог Петро Миколайович Веропотвелян.
Петро Миколайович Веропотвелян, закінчивши у 1957 р. Дніпропетровський медичний інститут, уже за два роки став головним лікарем міського клінічного пологового будинку № 1 м. Кривого Рогу, обіймаючи цю посаду з 1959 по 2000 р. (1965-1967 рр. – завідувач районного відділу охорони здоров’я Центрально-Міського району Кривого Рогу; з 2000 по 2002 р. – працював головним лікарем Республіканського міжобласного центру медичної генетики і пренатальної діагностики).
За період завідування райздороввідділом під його керівництвом збудовано корпуси поліклініки на 750 відвідувань/зміну, стаціонар на 250 ліжок, водолікарню багатопрофільної клінічної лікарні № 3; реконструйовано декілька лікувальних закладів району.
За ініціативою Петра Миколайовича як головного лікаря і під його керівництвом побудований (1983) новий сучасний пологовий будинок № 1, на базі якого у 1988 р. був створений міський перинатальний центр. У його стінах за всі роки народилося понад 200 тисяч дівчаток і хлопчаків, які вже стали гідними членами нашого суспільства.
Випереджаючи час, передбачаючи перспективи медичної генетики, розуміючи її значення для клінічної медицини, у 1975 р. з його ініціативи вперше у практичній охороні здоров’я України і всього колишнього СРСР був зведений окремий 3-поверховий корпус медико-генетичного центру, який виріс із міського у республіканський міжобласний заклад. У 1992 р. під керівництвом П. М. Веропотвеляна збудовано новий 5-поверховий корпус спеціалізованого центру пренатальної діагностики, медицини плода і генетики репродуктивної функції людини, який дотепер не має аналогів у практичній охороні здоров’я України та ближнього зарубіжжя. Центр був відзначений дипломами і медалями ВДНГ СРСР і України, а у 2000 р. став лауреатом Міжнародного академічного рейтингу «Золота фортуна», у 2010 р. – лауреатом «Флагман сучасної медицини України».
П. М. Веропотвелян всю свою професійну діяльність присвятив актуальним проблемам сучасного акушерства, безпеці материнства, перинатології, медичній генетиці і репродуктології. Ним було розроблено і впроваджено новітні ефективні методи діагностики, лікування і реабілітації патології репродуктивної функції жінки. Проведено комплексне обстеження і лікування багатьох сімей з безпліддям, завдяки чому близько 7000 жінок з міста та інших областей України знайшли довгоочікуване щастя материнства.
Свою напружену роботу учений зумів поєднувати з численними громадськими справами: член правління Асоціації акушерів-гінекологів України, член редакційних колегій журналів «Медичні аспекти здоров’я жінки», «Педіатрія, акушерство і гінекологія», «Вісник Асоціації акушерів-гінекологів», «Жіночий лікар», «Репродуктивне здоров’я», збірника наукових праць Української асоціації лікарів ультразвукової діагностики, член Європейської асоціації акушерів-гінекологів. Неодноразово брав участь у різних національних і міжнародних конгресах, з’їздах, симпозіумах і конференціях. Був депутатом місцевих рад багатьох скликань.
Чимало його наукових досліджень та практичних напрацювань успішно втілено в життя і відображено в численних публікаціях. П. М. Веропотвелян є автором близько 700 наукових праць, опублікованих у вітчизняних і зарубіжних медичних виданнях, у т.ч. в монографіях і підручниках; автором винаходу і 15 раціоналізаторських пропозицій. Держава високо оцінила його багаторічну плідну працю, високий професіоналізм як лікаря і керівника лікувального закладу (загальний стаж роботи 60 років, з них головним лікарем 43 роки) та вагомий особистий внесок у розвиток охорони здоров’я в місті, області та в Україні, нагородивши його численними урядовими, регіональними, муніципальними, професійно-відомчими нагородами та відзнаками. Серед них:
- 1969 рік – нагороджений знаком «Відмінник охорони здоров’я»;
- 1971 – ювілейною медаллю «За трудову доблесть»;
- 1971 – орденом «Трудового Червоного Прапора»;
- 1983 – бронзовою медаллю ВДНГ України;
- 1984 – медаллю «Ветеран праці»;
- 1984 – присвоєно почесне звання «Заслужений лікар Української ССР»;
- 1995 – медаллю «50 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні»;
- 2000 – золотою медаллю «За досягнення у науці» Міжнародної кадрової академії від ЮНЕСКО;
- 2005 – медаллю «60 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні»;
- 2010 – медаллю «65 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні»;
- 2010 – іменним наручним годинником від голови Дніпропетровської ОДА;
- 2010 – Почесною відзнакою голови Дніпропетровської облради «За заслуги перед регіоном»;
- 2014 – грамотою виконкому Криворізької міської ради;
- повний кавалер головної відзнаки Криворізької міської ради «За заслуги перед містом» І, ІІ, ІІІ ступенів.
Петро Миколайович Веропотвелян був надзвичайно яскравою особистістю, людиною з великої літери, талановитим лікарем, новатором, керівником-адміністратором, висококваліфікованим фахівцем, до останнього свого подиху активно та плідно працював. Навіть в останній день свого життя він провів медичний прийом пацієнток з питань репродуктивної патології, а після прийому завершив та відправив до редакції журналу свою останню з-понад 500 статей.
Його вирізняли глибока людяність, турбота про людей, справжня інтелігентність, життєлюбність та оптимізм – таким він назавжди залишиться у пам’яті та в серцях рідних, друзів, колег і пацієнтів.
Вічна і світла пам’ять йому!
Редакція журналу «Медичні аспекти здоров’я жінки»