Ендометріоз підвищує ризик розвитку інсульту

pages: 17

12 October, 2022

Як показало дослідження вчених з Університету Арізони, результати якого були опубліковані у журналі Stroke, ендометріоз підвищує ризик розвитку інсульту. Це може бути пов’язано з характерним для захворювання гіперзапаленням.

Учені проаналізували дані 116 429 учасниць дослідження NHSII віком від 25 до 42 років. Наявність ендометріозу оцінювали у 1994 році (200 випадків) та у 2011 році (711 випадків). Протягом 2 770 152 людино-років спостереження дослідники виявили 893 випадки інсульту.

При аналізі враховували вік жінки, індекс маси тіла, вік початку менструації, характеристики менструального циклу, частоту вживання алко­­голю, наявність пологів в анамнезі, прийом пер­оральних контрацептивів, тютюнопаління, характер харчування, фізичну активність, прийом нестероїдних протизапальних засобів та аспірину.

З урахуванням факторів ризику аналіз показав, що у жінок із лапароскопічно підтвердженим ендометріозом ризик розвитку інсульту був вищий на 34% (відношення ризику становило 1,34) порівняно із жінками, у яких захворювання не виявили. Взаємозв’язок був частково опосередкований перенесеною гістер- й оваріектомією (на 39%), гормональною терапією (на 16%), раннім початком менопаузи (на 12,3%), наявністю гіпертензії та високим рівнем холестерину. При цьому вік, індекс маси тіла, безпліддя, мено­паузальний статус та тютюнопаління не впливали на ймовірність виникнення інсульту у пацієнток із ендометріозом.

Дослідники зазначили, що для пацієнток з ендо­метріозом характерне місцеве та системне гіперзапалення, яке може призводити до виникнення серцево-судинних захворювань. У них виявили підвищення кількох маркерів запалення, включаючи С-реактивний білок, інтер­лейкіни 1, 6, фактор некрозу пухлини α, молекули міжклітинної адгезії 1 (ICAM-1) та фактор росту ендотелію судин (VEGF), більшість із яких пов’язані з ризиком розвитку серцево-судинних захворювань.

Джерело: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STROKEAHA.122.039250

Issues Of 2022 Year