сховати меню
Розділи: Дайджести

Ожиріння і ефективність комбінованих оральних контрацептивів

сторінки: 15

У жінок з ожирінням, які використовують комбіновані оральні контрацептиви (КОК), ризик непланованої вагітності не підвищений порівняно з особами з нормальним індексом маси тіла (ІМТ), які приймають ці препарати. Такого висновку дійшла група американських учених за результатами дослідження, опублікованими у журналі Contraception. Фахівці оцінювали фармакокінетику КОК, що містять левоноргестрел.

У ході дослідження було з’ясовано, що у жінок з ожирінням помірно підвищується пероральний кліренс (метаболізм) левоноргестрелу і етиніл­естрадіолу. Проте не виявлено відмінностей, пов’язаних з ожирінням, в добових концентраціях цих двох препаратів.

При ожирінні кліренс левоноргестрелу під­вищується, ймовірно, внаслідок зниження кон­центрації глобуліну, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ). На думку координатора дослідження, професора фармацевтичних наук Університету штату Нью-Йорк в Буффало William Jusko, PhD, кліренс левоноргестрелу та етинілестрадіолу у складі КОК ускладнюється тим, що останній індукує виробництво ГЗСГ, що в свою чергу знижує кліренс левоноргестрелу.

Результати декількох раніше проведених дослі­джень ефективності КОК були суперечливими стосовно того, чи є ці препарати менш ефективними у жінок, які страждають ожирінням.

Автори представленого у Contraception дослі­дження вивчали, чи існують відмінності в експозиції доз етинілестрадіолу та левоноргестрелу відносно розміру тіла. У зв’язку з тим, що для етинілестрадіолу та левоноргестрелу властива розчинність у жирах, можна було очікувати збільшення їх розподілу в збільшеній масі жирової тканини. Експозиція (пік і динаміка концентрації лікарських засобів) була нижчою у жінок з ожирінням, проте не настільки, щоб викликати занепокоєння з приводу підвищеного ризику вагітності під час використання стандартних і правильних режимів дозування.

Як зазначив W. Jusko, отримані результати не можуть бути застосовані для екстреної контрацепції або препаратів, що вводяться іншими способами (внутрішньоматкові, пластирі). Також результати дослідження обмежуються КОК, що містять етинілестрадіол і левоноргестрел, а не будь-якими іншим комбінаціями.

Поділитися з друзями: