Розширений неонатальний скринінг: як дізнатися результати?
pages: 56
Неонатальний скринінг – комплексне обстеження новонароджених, яке проводять із метою виявлення спадкової та вродженої патології у немовлят. Раніше в Україні обстеження проводилося на чотири, а з минулого року – на 21 рідкісне захворювання. З 2023 року така можливість стала доступна у всіх пологових закладах країни, за винятком тимчасово окупованих територій.
Розширений неонатальний скринінг дає можливість завчасно виявити лабораторні ознаки захворювання в дитини та якнайшвидше запобігти їхнім клінічним проявам.
Щодо результатів дослідження:
- Якщо в дитини ризиків не виявлено, результати не повідомляються, але зберігаються в записах пацієнта в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).
- У разі сумнівного результату батьків можуть запросити на забір зразка для проведення повторного дослідження – проте це не означає, що в дитини виявлено хворобу.
- Якщо скринінг підтвердив патологію, із родиною обов’язково зв’яжуться лікарі медико-генетичного центру та скоординують щодо подальших кроків.
Зауважимо, що батьки дитини можуть дізнатися результати скринінгу в педіатра, з яким вони раніше уклали декларацію.
Лікар має доступ до електронних медичних записів дитини та зможе надати необхідну інформацію. Також лікар-педіатр зможе переглянути, які щеплення провели новонародженому в пологовому будинку та інші медичні записи за потреби.
Нагадаємо, що послуга розширеного неонатального скринінгу є безоплатною та загальнодоступною в рамках програми медичних гарантій під час пологів у пологових стаціонарах, перинатальних центрах і дитячих лікарнях із неонатологічними відділеннями.